14-16 November 2019
Naples (Italy)
Europe/Rome timezone

Committees

Organizing Committee

  • Alberto MOROSO (ATENA President) - Chairman
  • Vittorio BUCCI (ATENA National Secretary) - Conference Secretary
  • Antonio PRISCO (ATENA Napoli Sud-Italia) - Conference Accountant
  • Luca BRAIDOTTI (University of Trieste) - Information Technology Supervisor
  • Roberto BALESTRIERI (ATENA Napoli Sud-Italia)
  • Massimo DE DOMENICO (ATENA, National Tresaurer)
  • Bruno DELLA LOGGIA (ATENA, Former President)
  • Fabio DE LUCA (University of Naples Federico II)
  • Ernesto FASANO (University of Naples Federico II)
  • Francesco MAURO (University of Trieste)
  • Antonio SCAMARDELLA (University of Naples Parthenope)
  • Francesco TIBONI (ATENA Cu.Ma.Na.)
  • Antonio TROIANO (ATENA Napoli Sud-Italia)

Track Directors

  • Maria CERRETA (University of Naples Federico II) - Waterfront evolution and coastal marine environment
  • Massimo CLEMENTE (CNR-IRISS) - Waterfront evolution and coastal marine environment
  • Salvatore GAGLIONE (University of Naples Parthenope) - History of ships and navigation
  • Davide GNOLA (Maritime Museum, Cesenatico) - Maritime museums and libraries
  • Alberto MARINO' (University of Trieste) - Naval architecture and marine engineering evolution
  • Maria Carola MOROZZO DELLA ROCCA (University of Genoa) - Refitting and conservation of nautical marine and maritime heritage
  • Massimo MUSIO-SALE (University of Genoa) - Ship and nautical design
  • Raffaella SALVEMINI (CNR-ISSM) - The careers of the sea
  • Salvatore TROISI (University of Naples Parthenope) - History of ships and navigation

Scientific Committee

  • Giosuè ALLEGRINI (Italian Navy, Historical Office)
  • Piero AUCELLI (University of Naples Parthenope)
  • Paola AVALLONE (CNR-ISMED)
  • Serena BERTAGNA (University of Trieste)
  • Luca BRAIDOTTI (University of Trieste)
  • Vittorio BUCCI (ATENA, National Secretary)
  • Gaia DALDANISE (CNR-IRISS)
  • Eleonora GIOVINE DI GIRASOLE (CNR-IRISS)
  • Ubaldo LA MONACA (University of Trieste)
  • Francesco MAURO (University of Trieste)
  • Loredana PANARITI (University of Trieste)
  • Biagio PASSARO (University of Campania Luigi Vanvitelli)
  • Michele SCIARRA (CNR)
  • Maria SIRAGO (NAV LAB, Maritime History Laboratory)
  • Antonio TROIANO (ATENA Napoli Sud-Italia)